wtorek, 25 września 2012

ETP Food for Life new SRIA "2013-2020 and Beyond"

W dniu 20/09/2012 ETP „Food for Life” ogłosiła zrewidowaną Strategię Badań i Innowacji (Strategic Research and Innovation Agenda – SRIA) „2013-2020 and Beyond”. Jednym z głównych celów publikacji było uwzględnienie struktury i celów programu Horyzont 2020 w obszarach zainteresowań platformy.
Europejska Platforma Technologiczna (ETP) „Food for Life” została powołana w 2005 roku przez Konfederację Przemysłów Żywnościowych i Napojów Unii Europejskiej. Od czerwcu 2011 roku Konfederacja występuje pod nazwą
FoodDrinkEurope i jest organem handlowym reprezentującym interesy producentów żywności i napojów na poziomie UE.

poniedziałek, 24 września 2012

Komunikat KE w sprawie współpracy międzynarodowej w ramach programu Horyzont 2020

W dniu 17/09/2012 Komisja Europejska opublikowała komunikat dotyczący zasad współpracy międzynarodowej w ramach programu Horyzont 2020. Podobnie jak we wcześniejszych latach, w 7 Programie Ramowym, Horyzont 2020 będzie otwarty na międzynarodowe uczestnictwo.

Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, powiedziała: „Samotne działanie nie jest rozwiązaniem w kwestii badań i innowacji. Bardzo ważne jest, aby Europa docierała do partnerów międzynarodowych w kontekście uzyskania dostępu do nowych źródeł wiedzy i sprostania globalnym wyzwaniom. Inicjatywa „Horyzont 2020‟ będzie, podobnie jak poprzednie programy, otwarta dla uczestników z całego świata. Otwartość gwarantuje obopólnie korzystną współpracę z naszymi głównymi partnerami międzynarodowymi, służy wsparciu krajów rozwijających się i pomaga Europie uzyskać dostęp do nowych i wschodzących rynków”.


Źródłó: Komunikat prasowy, z dn. 17/09/2012

ICT Proposers' Day 2012, 26-27/09/2012, Warszawa (2)

Rejestracja na spotkanie przedłużona do 25/09/2012, do godziny 10.00!

http://ec.europa.eu/information_society/events/ictproposersday/2012/index_en.htm

środa, 19 września 2012

Mniejszy budżet Horyzontu 2020! (2)

Nawiązując jeszcze do debaty dot. H2020, zastanawia mnie fakt (i martwi w kontekście prawdopodobnych cięć), że w dyskusji nie brali udziału przedstawiciele Polski. Udział naszego kraju w programach ramowych nie jest imponujący i raczej nie będzie, jeśli nie będzie także "woli politycznej" zabierającej głos w tak istotnych kwestiach. To dobrze, że p. prof. Kudrycka wybrała się do Brukseli m.in. na rozmowy dot. Horyzontu 2020. Niemniej, brak obecności naszych reprezentantów w trakcie dyskusji w PE, moim skromnym zdaniem, obniża naszą pozycję w dyskusji i zmniejsza wpływ na kształt przyszłego programu ramowego. Obawiam się, zgodnie z sugestią (czy wręcz stwierdzeniem) jednego z europarlamentarzystów, że dla naszych władz najistotniejsze jest uzyskanie wysokiego dofinansowania w ramach Funduszy Strukturalnych (m.in. na infrastrukturę - w tym badawczą), bez patrzenia na to z jakich środków będzie finansowane wykorzystanie tejże infrastruktury. Pomijam kwestie innowacyjności i konkurencyjności jako kwestii oczywistych i nadrzędnych w obecnej sytuacji ekonomicznej i politycznej na Świecie.

Minister Barbara Kudrycka w KE w sprawie programu Horyzont 2020

W dniu dzieisjszym, tj. 19/09/2012, odbędzie się spotkanie prof. Barbary Kudryckiej z komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. W czasie spotkania poruszone będą m.in. kwestie wynagrodzeń badaczy uczestniczących w projektach finansowanych z programu ramowego. Obecnie istnieje duże zróżnicowanie w poziomie wynagradzania naukowców z różnych państw uczestniczących w tym samym projekcie i wykonujących tę samą pracę.

Źródło: MNiSW

wtorek, 18 września 2012

ICT Proposers' Day 2012, 26-27/09/2012, Warszawa

Przypominam Państwu, że tylko do 20/09/2012 istnieje możliwość zarejestrowania się na powyższe spotkanie.

Więcej informacji oraz rejestracja na stronie ICT Proposers' Day 2012.

Mniejszy budżet Horyzontu 2020!

Na spotkaniu Komitetu Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE w dniu 17/09/2012 pojawiły głosy sugerujące / przestrzegające, iż budżet programu Horyzont 2020 może zostać zmniejszony nawet o połowę (tj. do 40 mld. €). Jako przyczynę wskazuje się stanowisko Rady oraz propozycje pozostawienia na tym samym poziomie budżetu Funduszu Spójności, co przełoży się na obniżenie budżetu H2020.
Ponadto, pojawiły się zgodne głosy popierające uproszczenie zasad realizacji / uczestnictwa w programie oraz wyboru projektów, tj. ewaluacji oraz okresu oczekiwania na decyzje.
Sprawozdawcy podsumowali także poprawki, które zostały złożone do sprawozdań, które w wielkim skrócie odnoszą się do kwestii synergii programu z Funduszami Strukturalnymi, synergii w ramach działań programu, kwestii równości płci, aktywizacji krajów z różnych regionów oraz wolnego dostępu (OA) do wyników badań.

Więcej na stronie EPTV.

środa, 12 września 2012

Grupa Salzburska - deklaracja C-ERIC

Jednym z tematów spotkania Grupy Salzburskiej, które miało miejsce w dniach 30-31/08/2012 w Wiedniu, był temat nowego programu ramowego Horyzont 2020 oraz m.in. kwestia udziału w nim nowych państw członkowskich, a także znalezienie rozwiązań prowadzących do zlikwidowania różnić w dziedzinie badań i innowacji w Unii Europejskiej.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele ministerstw do spraw nauki z Austrii, Czech, Rumunii, Słowenii, Serbii, Węgier, Włoch oraz Polski, podpisali wspólną deklarację dotyczącą kontynuacji prac zmierzających do utworzenia dużej infrastruktury badawczej pod nazwą Central European Research Consortium of Analytical research Infrastructures (C-ERIC). Inicjatorem podjęcia tych działań i przyszłym koordynatorem jest włoski instytut Elettra w Trieście, posiadacz największego synchrotronu (Sincrotrone Trieste) w regionie.

Źródło: MNiSW

poniedziałek, 10 września 2012

Perspektywy ERA w ramach programu Horyzont 2020


W dniu 30/08/2012 Komitet Europejskiego Obszaru Badawczego (ERA) przedstawił sprawozdanie dotyczące stanu zarządzania europejskim obszarem badań i innowacji oraz sposobów na najlepsze połączenie założeń programu Horyzont 2020 z celami ERA.
Raport przedstawia trzy filary programu Horyzont 2020 i ich prawdopodobny wkładu do pięciu osi badawczych ERA.

Raport dostępny na stronie Rady Unii Europejskiej (Consilium).