Począwszy od 2014 r., wszystkie artykuły opracowywane przy wykorzystaniu środków z programu Horyzont 2020 muszą być udostępniane.
a) artykuły będą niezwłocznie udostępnianie on-line przez wydawcę (złoty dostęp), a nakłady na publikację mogą kwalifikować się do zwrotu przez Komisję Europejską;
lub
b) naukowcy będą udostępniać swoje artykuły w otwartym archiwum nie później niż 6 miesięcy (12 miesięcy dla artykułów z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych) po publikacji (zielony dostęp).
Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim przyjęcie podobnych zasad w przypadku wyników badań finansowanych w ramach programów krajowych. Celem jest zapewnienie wolnego dostępu do 2016 r. do 60 proc. artykułów dotyczących europejskich badań naukowych finansowanych ze środków publicznych.
Konsultacje przeprowadzone w 2011 r. pokazują, że bez szybkiego dostępu do aktualnej literatury naukowej małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują do dwóch lat więcej na wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów.
Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową: „Podatnicy nie powinni dwukrotnie płacić za badania naukowe i potrzebny im jest łatwy dostęp do danych pierwotnych. Chcemy pójść o krok dalej pod względem rozpowszechniania i wykorzystywania wyników badań naukowych. Informacja to nowa ropa".
Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki: „Podatnikom należy się coś więcej. Otwarty dostęp do danych i opracowań naukowych sprawi, że istotne przełomy w nauce i biznesie będą dokonywać się szybciej, a wiedza i konkurencyjność w Europie zostaną wzmocnione”.
Więcej nt. zaleceń Komisji Europejskiej z dn. 17/07/2012 (2012/417/UE) w sprawie dostępu do informacji naukowej oraz jej ochrony na stronie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z dn. 21/07/2012 oraz w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej z dn. 17/07/2012.
(źródło: Komunikat Prasowy KE z dn. 17/07/2012)
COASP 2012 (Budapest, 19-21/09/2012)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz